23 października 2020

Czym jest leasing?

Planujesz zakup firmowego samochodu? A może czeka cię wymiana urządzeń produkcyjnych lub sprzętu komputerowego? Jeśli obawiasz się, że modernizacja firmy zrujnuje twoje finanse, zamiast kupować, weź niezbędny sprzęt w leasing. Sprawdź, na czym polega ta usługa.

Na czym polega leasing?

Leasing pozwala na korzystanie ze środków trwałych bez konieczności ich zakupu. To usługa, która łączy w sobie cechy zarówno tradycyjnego kredytu, jak i dzierżawy.
Podstawą leasingu jest umowa cywilnoprawna, która zawierana jest pomiędzy:

  • finansującym (leasingodawcą) – firmą leasingową,
  • korzystającym (leasingobiorcą) – przedsiębiorcą.

A jak leasing działa w praktyce? Po prostu w ramach leasingu możesz korzystać z leasingowanego przedmiotu przez określony czas w zamian za uiszczanie rat leasingowych.

Oznacza to, że nie musisz kupować samochodu lub urządzeń produkcyjnych za gotówkę. Nie musisz również brać kosztownego kredytu, który pozwoliłby ci na sfinansowanie firmowych zakupów. Zamiast tego, nawet posiadając niewielki kapitał, możesz odpowiednio wyposażyć swoją firmę lub zakład produkcyjny.

Dodajmy jeszcze, że czas trwania umowy leasingowej to maksymalnie 84 miesiące, choć to zależy od przedmiotu leasingu. A jeśli już przy przedmiocie leasingu jesteśmy, to warto mieć na uwadze, że leasingować możesz niemalże wszystko, co tylko można uznać za środek trwały.

Oczywiście najpopularniejszym przedmiotem leasingu są pojazdy, ale nic nie stoi na przeszkodzie, abyś w ten sposób sfinansował zakup mebli biurowych, sprzętu komputerowego, urządzeń produkcyjnych, a nawet wyposażenia gabinetu lekarskiego czy rehabilitacyjnego.

Czy leasing to rozwiązanie dla twojej firmy? Poznaj 10 powodów, dla których warto skorzystać z leasingu.

Jakie są podstawowe rodzaje leasingu?

Czy wiesz, że możemy wyróżnić kilka rodzajów leasingu? Jest to m.in.:
– leasing operacyjny,
– leasing finansowy.

Leasing operacyjny to inaczej leasing bieżący. W swojej formie przypomina on dzierżawę lub najem. Polega on na tym, że leasingodawca udostępnia dany przedmiot leasingobiorcy w zamian za opłatę. Jednocześnie opłata ta nie pokrywa wartości leasingowanego przedmiotu. Gdy okres leasingu minie, przedmiot wraca do leasingodawcy, choć leasingobiorca ma prawo do jego wykupu.

Poza tym w przypadku leasingu operacyjnego opłaty leasingowe w całości zaliczane są do kosztów uzyskania przychodu, a podatek VAT należy uiszczać w ratach.

Nieco inaczej prezentuje się oferta leasingu finansowego, który nazywany jest również leasingiem kapitałowym. Ten rodzaj leasingu polega na tym, że leasingodawca nabywa dany przedmiot, po czym udostępnia go leasingobiorcy. Z kolei leasingobiorca płaci za ten przedmiot w ratach za cenę, jaka obowiązywała w chwili jego zakupu.

Dodajmy, że w leasingu finansowym do kosztów uzyskania przychodu zalicza się odpisy amortyzacyjne, koszty użytkowania oraz część odsetkową raty. Z drugiej strony leasing finansowy wymaga, aby podatek VAT został opłacony z góry za cały okres leasingowania.

Nie wiesz, jaką formę finansowania firmowych zakupów wybrać? Sprawdź, czym dokładnie różni się leasing od pożyczki.

Ile kosztuje leasing?

Zastanówmy się teraz, ile leasing faktycznie kosztuje. Przede wszystkim musisz liczyć się z tym, że korzystanie z leasingu wiąże się z koniecznością opłacenia tzw. wkładu własnego. Jest to jednorazowy wydatek, który oscyluje w granicach 5-15% wartości leasingowanego przedmiotu. Z kolei kwota wykupu na koniec umowy leasingowej to na ogół około 1%.

Oczywiście do tego dochodzą raty leasingowe, które należy uiszczać co miesiąc lub kwartalnie. W przypadku samochodu o wartości 100 000 zł każda rata to wydatek rzędu 1700-2200 zł w zależności od oferty kredytowej. Dużo?

Pamiętaj, że ratę lub jej część odsetkową (w zależności od rodzaju leasingu) zaliczasz do kosztów uzyskania przychodu, zmniejszając w ten sposób kwotę podatku. W ten sposób realny koszt leasingu jest odpowiednio mniejszy.

Wady i zalety leasingu

Czy warto korzystać z leasingu? Jak najbardziej! Szczególnie jeśli zależy ci na następujących korzyściach:

  • minimalne zaangażowanie kapitału własnego przy zakupie środków trwałych,
  • duże możliwości w zakresie wyboru leasingowanych przedmiotów (pojazdy, urządzenia, maszyny, meble, sprzęt komputerowy, wyposażenie gabinetów, oprogramowanie itd…),
  • możliwość obniżenia płaconych podatków,
  • szeroki wybór oferty leasingowej i możliwość dopasowanie jej do własnych potrzeb,
  • brak skomplikowanych zabezpieczeń,
  • łatwość uzyskania leasingu w porównaniu do innych sposobów finansowania,
  • szybki proces udzielania leasingu,
  • możliwość, ale nie konieczność, wykupu leasingowanego przedmiotu po upłynięciu okresu leasingowania.

Oczywiście leasing ma również swoje ograniczenia. Przede wszystkim można w ten sposób sfinansować zakup jedynie środków trwałych, wartości niematerialnych oraz prawnych. Poza tym leasingowany przedmiot do momentu ewentualnego wykupu należy do leasingodawcy. Do tego dochodzą sztywne zasady związane z czasem trwania umowy leasingowej.

Jednak pomimo tych wad leasing to jeden z najpopularniejszych sposobów na zakup pojazdów czy urządzeń niezbędnych do funkcjonowania firmy. Na pewno jest to idealne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy nie posiadają odpowiedniego kapitału lub nie mają wystarczającej zdolności kredytowej.

Dodajmy jeszcze, że „przeszkodą” w korzystaniu z leasingu jest mnogość ofert firm leasingowych, co utrudnia wybór jednej z nich. Jeśli nie masz czasu na przeglądanie każdej z nich, skontaktuj się z nami. Znajdziemy dla ciebie najlepsze oferty i pomożemy w załatwieniu wszelkich formalności.