23 października 2020

Pożyczka a leasing – czym się różnią?

Jako przedsiębiorca musisz podejmować wiele decyzji, które wpływają na sytuację finansową twojej firmy. Dlatego też, gdy planujesz firmowe zakupy, zastanów się nad możliwymi sposobami ich finansowania. Możesz wybrać leasing, kredyt dla firm, a także pożyczkę leasingową. Sprawdźmy zatem, czym te rozwiązania różnią się od siebie.

Czym jest leasing, pożyczka leasingowa i kredyt?

Leasing to sposób na korzystanie ze środków trwałych bez konieczności ich zakupy (więcej informacji na temat tego, czym jest leasing, znajdziesz tutaj). Co ważne, w przypadku leasingu finansowany jest konkretny przedmiot, który określony jest w umowie leasingowej.

Z kolei kredyt firmowy to kwota, jaką bank udostępnia przedsiębiorcy na określony czas. W tym przypadku kredytu otrzymane środki można przeznaczyć na dowolne cele. Wyjątkiem jest m.in. kredyt inwestycyjny, który można wydać tylko na ściśle określone cele inwestycyjne.

Przedsiębiorcy mogą również skorzystać z usługi pośredniej, jaką jest pożyczka leasingowa. Taka pożyczka ma formę stosunku cywilnoprawnego pomiędzy leasingodawcą a leasingobiorcą. I choć za pożyczką leasingową stoją mechanizmy podobne do kredytu, to uzyskane środki mogą posłużyć do sfinansowania określonego przedmiotu umowy.

Koszt leasingu a koszt kredytu dla firm

Możesz zastanawiać się, czy droższy jest leasing, czy kredyt dla firm. Niestety nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Ceny kredytów zależą od wielu czynników, w tym kwoty kredytu, ewentualnego zabezpieczenia czy zdolności kredytowej twojej firmy. Jeśli w ocenie banku sytuacja finansowa twojej firmy nie jest najlepsza, otrzymasz mniej atrakcyjną ofertę. A w takim przypadku leasing na pewno będzie tańszy. Szczególnie że z firmami leasingowymi negocjuje się o wiele łatwiej niż z bankami.

Korzyści podatkowe leasingu i kredytu

Pod tym względem sytuacja też jest nieco skomplikowana. Przede wszystkim na korzyści podatkowe wpływa rodzaj wybranego leasingu. Co ciekawe, skutki podatkowe leasingu operacyjnego różnią się od tych, jakie daje kredyt. Natomiast skutki podatkowe leasingu finansowego i kredytu są niemalże takie same. A jak to wygląda w praktyce?

Jeśli zdecydujesz się na zakup nowego pojazdu, to najkorzystniej będzie sfinansować go w ramach leasingu operacyjnego. Gdybyś zamiast tego wybrał kredyt, czekałaby cię kilkuletnia amortyzacja.

Z kolei w przypadku przedmiotów używanych, zwłaszcza gdy można zastosować jednorazową amortyzację, bardziej opłaca się postawić na kredyt lub leasing finansowy. Podobnie jest, jeśli firma chciałby z góry rozliczyć podatek VAT.

Poza tym leasing operacyjny nie sprawdzi się w przypadku przedmiotów o niskiej stawce amortyzacji. W takim przypadku trzeba podnieść wysokość wykupu, ale w rezultacie rata leasingowa maleje tak jak i comiesięczne korzyści podatkowe.

Dostępność kredytów i leasingu

Jednym z powodów popularności leasingu jest jego łatwa dostępność. Po prostu firmy leasingowe stawiają potencjalnym klientom o wiele mniejsze wymagania niż ma to miejsce w przypadku kredytów firmowych. Poza tym wymagania i formalność są o wiele prostsze w przypadku leasingu. Co więcej, firmy leasingowe rzadko wymagają od leasingodawców dodatkowych zabezpieczeń, które popularne są przy kredytach dla firm.

Do tego kredyt obniża zdolność kredytową firmy, a leasing nie. Oznacza to, że korzystając z leasingu, na ogół nie będziesz miał problemów z uzyskaniem kredytu na inne potrzeby firmy. Natomiast spłacając jakiś kredyt, a nawet mając kartę kredytową, twoje możliwości uzyskania kolejnego kredytu są mniejsze.

Zastanawiasz się, czy leasing sprawdzi się w twojej firmie? Poznaj 10 powodów, dla których warto skorzystać z leasingu.

Leasing czy pożyczka leasingowa?

Możesz się również zastanawiać, czy zamiast kredytu nie sięgnąć po pożyczkę leasingową. Kiedy takie rozwiązanie ma sens? Przede wszystkim, gdy planujesz skorzystać z dofinansowania unijnego. Przy tradycyjnym leasingu musisz liczyć się z wieloma problemami z rozliczeniem projektu, które nie występują w przypadku pożyczki leasingowej.

To jednak nie wszystko. Korzystanie z leasingu operacyjnego wymaga wpłacenia wkładu własnego. Natomiast w przypadku pożyczki leasingowej taka opłata nie jest konieczna.
Po tym przewagą pożyczki leasingowej nad leasingiem jest to, że z zakupionym przedmiotem możesz robić, co chcesz. Z kolei przy leasingu każda modernizacja czy wymiana podzespołów w leasingowanym przedmiocie wymaga zgody leasingodawcy.

Czy to znaczy, że pożyczka leasingowa jest lepszym rozwiązaniem? Nie. Leasing będzie korzystny dla firm, którym zależy na korzyściach podatkowych oraz dodatkowych usługach (ubezpieczenie, serwisowanie, pomoc w razie szkody) w atrakcyjnej cenie. Do tego pożyczka leasingowa, podobnie jak i kredyt obniża zdolność kredytową. Jeśli chcesz tego uniknąć, wybierz leasing.

Bez względu na to, czy czeka cię zakup firmowego samochodu na własny użytek, czy planujesz modernizację całego parku maszyn, zastanów się, która z opcji finansowania będzie najlepsza. A jeśli zależy ci na leasingu, koniecznie skontaktuj się z nami. W Leasing Essentials nie tylko znajdziemy dla ciebie najlepszą ofertę, ale i pomożemy ci załatwić wszelkie formalności związane z leasingiem.