3 listopada 2020

Czy z leasingu mogą korzystać startupy?

Leasing to rozwiązanie, z którego korzysta coraz więcej przedsiębiorców. Czy jednak jest to sposób na zakupy dla nowych firm? Sprawdź, kiedy startupy mogą starać się o leasing.

Leasing dla nowych firm

Firmy, które wchodzą na rynek, muszą liczyć się ze sporymi wydatkami. Skąd jednak brać na nie środki? Oczywiście część przedsiębiorców inwestuje swoje oszczędności, ale często są one niewystarczające. Skąd pomyły, aby skorzystać z dotacji czy wziąć kredyt dla firm.

Jednak to drugie rozwiązane nie zawsze się sprawdza. Przede wszystkim większość banków ma skomplikowane procedury przyznawania finansowania. Do tego kredytodawcy wolą przyznawać środki sprawdzonym klientom, a nie tym, które dopiero wchodzą na rynek. Dlatego też często najlepszym sposobem finansowania dla nowych firm jest leasing.

Potrzebujesz dodatkowych środków na rozwój firmy? Sprawdź, czym różni się leasing od pożyczki.

Czym jest leasing?

Leasing to usługa, która pozwala na korzystanie z przedmiotu leasingu w zamian za comiesięczną opłatę (więcej informacji na ten temat znajdziesz w tym artykule). W ten sposób nowa firma może nabyć niezbędne pojazdy, maszyny produkcyjne czy sprzęt komputerowy, bez angażowania kapitału własnego.

Dodajmy jeszcze, że leasing to także popularne rozwiązanie w przypadku wyposażania gabinetów lekarskich czy rehabilitacyjnych. Sprzęt medyczny jest bardzo kosztowny, ale dzięki leasingowi wielu specjalistów może otworzyć własny, profesjonalnie wyposażony gabinet.

Jakie są warunki leasingu dla nowych firm?

Zacznijmy od tego, że oferta leasingowa dla nowych firm nie różni się specjalnie od standardowego leasingu. Ewentualne różnice dotyczą przede wszystkim wysokości pierwszej wpłaty czy kosztów wykupu. Jednak wiele zależy od ryzyka samej transakcji, co oznacza, że szczegółowe warunki ustalane są często bardzo indywidualnie.

Można przyjąć, że w przypadku nowych firm wkład własny będzie oscylować wokół 5-15% wartości leasingowanego przedmiotu. Jednak zdarzają się oferty, gdy kwota ta stanowi tylko 1% wartości przedmiotu.

Kto może skorzystać z leasingu dla nowych firm?

Firmy leasingowe chętnie udzielają wsparcia nawet nowym firmom. Czy to jednak oznacza, że o leasing mogą starać się przedsiębiorcy od pierwszego dnia swojej działalności? I tak, i nie.

Leasing dla nowych firm to przede wszystkim oferta dla przedsiębiorców, którzy działają na rynku od co najmniej pół roku. Firmy z półrocznym stażem praktycznie nie powinny mieć większych problemów ze znalezieniem atrakcyjnej oferty leasingowej.

W nieco trudniejszej sytuacji są przedsiębiorcy, którzy prowadzą firmę od co najmniej 3 miesięcy. Jednak wciąż znajdą one leasingodawców, którzy udzielą im finansowania.

Co jednak ważne, nawet firmy, które dopiero co rozpoczęły swoją działalność, mogą liczyć na wsparcie. Wprawdzie znalezienie firmy leasingowej, która współpracuje z przedsiębiorcami od pierwszego dnia ich działalności, nie jest proste, ale jest możliwe.

Nie wiesz, czy leasing sprawdzi się w twojej firmie. Poznaj powody, dla których warto sięgnąć po leasing.

Leasing dla nowych firm z zabezpieczeniem

Z punktu widzenia firmy leasingowej finansowanie nowych firm jest ryzykowne. Dlatego też przedsiębiorcy muszą czasami przedstawić dodatkowe zabezpieczenie leasingu. Najczęściej jest to wymagane w przypadku, gdy firma leasingowa nie spełnia wszystkich warunków leasingodawcy.

A co może być takim zabezpieczeniem? Są to m.in.:

  • poręczenie,
  • gwarancja odkupu od dostawcy,
  • hipoteka na nieruchomości,
  • przewłaszczenie posiadanego majątku.

Bez względu na to, czy prowadzić działalność od jakiegoś czasu, czy dopiero wchodzisz na rynek, możesz skorzystać z leasingu. Jednak, jeśli nie wiesz, jaka oferta będzie dla ciebie najlepsza, skontaktuj się z nami. Nie tylko znajdziemy dla ciebie najlepsze rozwiązanie, ale i pomożemy w załatwieniu wszelkich formalności.