3 listopada 2020

Leasing – od czego zależy maksymalny czas finansowania?

Chcesz skorzystać z leasingu? Bez względu na to, jaki zakup chcesz w ten sposób sfinansować, koniecznie zastanów się, jak długo będzie obowiązywała umowa leasingowa. A jaki jest maksymalny czas finansowania? Sprawdźmy to.

Dlaczego warto korzystać z leasingu?

Leasing to świetne rozwiązanie, gdy zależy nam finansowaniu firmowych zakupów bez angażowania własnego kapitału. W ten sposób, w zamian za comiesięczne raty możemy korzystać z nowego samochodu, nowoczesnych maszyn produkcyjnych czy sprzętu komputerowego. Do tego większość przedsiębiorców uzyska leasing bez większych problemów, podczas gdy dostępność do kredytu dla firm jest o wiele trudniejsza. Nic więc dziwnego, że firmy leasingowe cieszą się tak dużym powodzeniem.

Jednak decydując się na leasing, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Jednym z nich jest okres finansowania zakupu. Jeśli nie zostanie on dobrany optymalnie, możemy wiele stracić. Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.

Planujesz zakup nowego samochodu lub sprzętu do firmy? Sprawdź powody, dla których warto skorzystać z leasingu.

Ile może trwać leasing?

Umowa leasingowa zawierana jest na czas określony. Najczęściej jest to okres 4-5 lat (48-60 miesięcy), ale wiele firm leasingowych oferuje także dłuższy leasing. Z tego względu można spotkać się z ofertą leasingową na 6-7 lat (72-84 miesiące).

Warto jednak wiedzieć, że okres obowiązywania umowy leasingowej zależy od rodzaju leasingu, z jakim mamy do czynienia. W przypadku leasingu operacyjnego umowa trwa przez 40% okresu amortyzacji. Oznacza to, że taki leasing będzie obowiązywał przez okres minimum:

  • 2 lat — w przypadku samochodów,
  • 3-4 lat – w przypadku maszyn i urządzeń,
  • 5 lat – w przypadku innych ruchomości,
  • 10 lat – w przypadku nieruchomości.

Z kolei przy leasingu finansowym obie strony mogą uzgodnić okres trwania umowy. Jednak nie może być on krótszy niż 6 miesięcy, a szacunkowy wiek przedmiotu leasingu nie może przekroczyć 10 lat.

Zastanawiasz się nad sposobem finansowania firmowych zakupów? Dowiedź się, czym dokładnie
jest leasing
.

Czy warto decydować się na krótki okres leasingowy?
Niektórzy przedsiębiorcy zastanawiają się, czy warto decydować się na krótszy, np. dwuletni leasing. Jednak w takim przypadku trzeba liczyć się z odpowiednio wyższą kwotą wykupu leasingowanego przedmiotu. Taki wykup może wynieść nawet 16-19% wartości leasingowanego przedmiotu.

Co ważne, wysoka kwota wykupu sprawi, że comiesięczna rata leasingowa będzie mniejsza. Z jednej strony to mniejsze obciążenie dla budżetu firmy. Jednak z drugiej to mniejsza kwota, jaką co miesiąc można odliczyć od podatku.

Do tego na koniec obowiązywania umowy leasingowej trzeba wydać całkiem sporą sumę na wykup przedmiotu leasingowanego. W przypadku dłuższego okresu leasingowego, gdy kwota wykupu to zaledwie 1% wartości przedmiotu, taki problem nie występuje.

Czy warto decydować się na długi okres leasingowy?
Jeszcze innym rozwiązaniem jest wydłużenie okresu leasingowania do 6-7 lat. Przy takim rozwiązaniu rata leasingowa będzie wyjątkowo niska, jednak rozwiązanie to rzadko się opłaca.

Przede wszystkim z leasingiem wiążą się różne kosztowne obowiązki, takie jak konieczność wykupienia każdego roku OC i Autocasco bez żadnych ograniczeń. A koszt takiego ubezpieczenia jest spory.

Oczywiście okres leasingu zawsze można skrócić, ale taka operacja wiąże się z naliczeniem opłaty manipulacyjnej. Koniec końców zazwyczaj bardziej opłaca się dotrwać do końca umowy leasingowej, zamiast ją skracać.

Jak wybrać optymalny okres leasingowania?
Jak widać, okres leasingowania może być naprawdę różny. Dlatego też zawsze warto wybrać opcję, która będzie dopasowana do potrzeb firmy. Pod uwagę należy wziąć nie tylko codzienne koszty leasingu, takie jak wysokość raty leasingowej, ale i kwotę wykupu czy początkowy wkład własny.

Jeśli zależy ci na idealnym dobraniu oferty leasingowej, skontaktuj się z nami. Nasi doradcy nie tylko znajdą odpowiednią ofertę, ale i pomogą ci we wszelkich formalnościach związanych z uzyskaniem leasingu.