12 lutego 2021

Leasing maszyn rolniczych – czy to się opłaca?

Zakup nowoczesnych maszyn rolniczych to spory wydatek. Dlatego wielu właścicieli gospodarstw szuka optymalnego źródła finansowania. Obecnie coraz większą popularność zyskuje leasing, który bardzo często jest najkorzystniejszym rozwiązaniem nie tylko dla firm, ale również dla rolników. Zapoznaj się z treścią artykułu, sprawdź, jak to działa i kiedy opłaca się skorzystać z tej formy wsparcia!

Zakup maszyn rolniczych a koszty

Praktycznie w każdym gospodarstwie rolnym potrzebne są maszyny. Bez nich nie jest możliwa uprawa ziemi czy obsługa inwentarza żywego. Niestety ceny tych urządzeń są dosyć wysokie i w przyszłości z pewnością będą jeszcze szły w górę. Jest to spowodowane głównie rosnącymi kosztami robocizny oraz materiałów produkcyjnych. Niewielu gospodarzy ma pieniądze na zakup maszyn. Pewnym wsparciem dla rolników są dotacje unijne, ale nie zawsze można je dostać i najczęściej pokrywają one tylko część wydatków inwestycyjnych. Jedynym wyjściem z sytuacji są zewnętrzne źródła finansowania. Właściciele gospodarstw mogą skorzystać z dwóch podstawowych instrumentów finansowych:

Który rodzaj leasingu wybrać?

W  Leasing Essentials oferujemy różne tanie formy finansowania dostosowane do Twoich oczekiwań oraz możliwości. W przypadku maszyn rolniczych możesz na przykład wybrać:

  • leasing operacyjny,
  • pożyczkę leasingową.

Jeśli zdecydujesz się na leasing operacyjny, musisz wnieść opłatę początkową, a następnie spłacać zobowiązanie w comiesięcznych ratach. Przez cały czas trwania umowy maszyny są własnością podmiotu finansującego, ale masz możliwość ich wykupu po zakończeniu współpracy. Ten rodzaj leasingu polecany jest w szczególności rolnikom, którzy są płatnikami podatku VAT, ponieważ mogą oni wliczyć raty w koszty prowadzenia działalności, obniżając jednocześnie stawkę należnego podatku dochodowego.

Z kolei dla rolników nieprowadzących działalności gospodarczej lepszym rozwiązaniem będzie pożyczka leasingowa. Jest ona przez nich bardzo chętnie wybierana w szczególności, gdy w grę wchodzą dotacje z funduszy europejskich. Ze względu na fakt, że maszyny są od początku własnością rolnika, istnieje możliwość wystawienia faktury bezpośrednio na pożyczkobiorcę. Ma to duże znaczenie w przypadku ubiegania się o zwrot poniesionych kosztów w ARiMR. Formalności z przyznaniem pożyczki są bardzo minimalne i jest ona udzielana przez firmy leasingowe na zakup dowolnego środka trwałego.

A może lepiej wybrać kredyt?

Alternatywą dla leasingu maszyn jest kredyt. Jeśli zdecydujesz się na taki wariant, spłacasz comiesięczne raty, a przedmiot umowy od początku stanowi Twoją własność. Ale czy takie rozwiązanie jest korzystne? Banki przed udzieleniem pożyczki szczegółowo badają zdolność kredytową i nie każdy pozytywnie przechodzi taką weryfikację. Ponadto instytucje finansowe często informują rolnika o rzekomo niskim oprocentowaniu i ukrywają informacje o innych kosztach, np. prowizji, opłatach za wcześniejszą spłatę, windykację itp. Leasing ma nad kredytem również tę przewagę, że pozwala lepiej dopasować instrument dłużny do formy prowadzonej przez rolnika działalności.

Wady i zalety leasingu maszyn rolniczych

Już wiesz, czym jest leasing i jak działa. Bez wątpienia stanowi jedną z najprostszych i bardzo tanich form finansowania zakupu maszyn rolniczych. Jeśli wybierzesz naszą ofertę, otrzymasz w zamian:

  • minimum formalności oraz uproszczone procedury,
  • krótki czas oczekiwania na decyzję,
  • możliwość wliczenia raty odsetkowej do kosztów prowadzenia działalności,
  • brak wkładu własnego – w przypadku leasingu operacyjnego,
  • umowę na jasnych warunkach.

Jednak nawet najlepszy instrument finansowy nie jest pozbawiony wad. Nie każdemu może na przykład odpowiadać fakt, że przez cały czas trwania umowy, maszyny są własnością firmy leasingującej. Jednak należy wspomnieć, że gdy przestaniesz spłacać kredyt, bank przejmie w drodze windykacji należące do Ciebie maszyny. Nie należy zatem przywiązywać większej wagi do tego, czyją własnością jest przedmiot umowy, a zwrócić uwagę na inne ważne kwestie.

Sprawdź naszą ofertę!

Jeśli planujesz inwestycje w gospodarstwie rolnym, koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą. Leasing finansowy oraz operacyjny to wygodny i sprawdzony sposób na sfinansowanie zakupu maszyn. Możesz liczyć na naprawdę minimum formalności oraz krótki czas oczekiwania na decyzję. Współpracujemy w wieloma firmami, dlatego możemy Ci zaproponować najlepsze rozwiązanie na rynku.