25 lutego 2021

Wykupienie samochodu z leasingu – na czym to polega?

Po zakończeniu leasingu istnieje możliwość zakupu samochodu, który był przedmiotem umowy. Cena wykupu takiego pojazdu jest przeważnie znacznie niższa od rynkowej, dlatego wielu przedsiębiorców korzysta z takiej okazji. Jak w takim razie wygląda kwestia wykupienia pojazdu i czy mogą pojawić się w związku z tym jakieś problemy? Zapoznaj się z treścią artykułu i dowiedz się, jak to działa i kiedy jest to opłacalne dla Twojej firmy!

Kupno samochodu z leasingu – czy to możliwe?

Pewnie zastanawiasz się, czy samochód objęty umową leasingową po jej wygaśnięciu może przejść na Twoją własność. Oczywiście, istnieje taka możliwość i warto rozważyć to rozwiązanie, bo najczęściej jest ono bardzo korzystne. Co to jest zatem wykup auta? Po spłaceniu ostatniej raty otrzymasz informacje od leasingodawcy, że masz prawo wejść w posiadanie pojazdu za wskazaną w umowie kwotę, tzw. wartość rezydualną. Zaproponowana suma jest z reguły bardzo niska, a nawet czasami symboliczna i może stanowić ułamek wartości początkowej ceny. Dlatego wiele osób decyduje się na wykup. Należy jednak zaznaczyć, że w przypadku leasingu finansowego nabycie samochodu jest czynnością czysto teoretyczną.

Masz dwie możliwości wykupu auta:

  • do celów prywatnych,
  • na rzecz działalności gospodarczej.

Warto jednocześnie wspomnieć, że spółki prawa handlowego, np. akcyjne i z o.o. po wygaśnięciu umowy muszą przejąć pojazdy i zaliczyć je w poczet majątku firmy.

Wykup do celów prywatnych

Jeśli jesteś osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą lub wspólnikiem spółki cywilnej, możesz zdecydować się na prywatny wykup pojazdu. Takie rozwiązanie jest z reguły bardzo korzystne, głównie ze względów fiskalnych. Przy sprzedaży takiego auta nie będziesz musiał płacić podatku dochodowego i VAT pod warunkiem, że jego zbycie nastąpi po minimum sześciu miesiącach od dnia wykupu. Co więcej, samochód prywatny możesz używać także do celów firmowych, zaliczając do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej 20% wydatków związanych z eksploatacją pojazdu.

Wykup na rzecz działalności gospodarczej

Przedsiębiorca może również wykupić samochód na rzecz prowadzonej przez niego firmy. Sposób zaksięgowania tego zdarzenia zależy od kwoty podanej na fakturze, która jest wystawiana w momencie zakończenia umowy leasingowej. Jeśli wartość jej przekracza 10 tys. zł, auto należy wpisać do ewidencji środków trwałych. Jeśli nie przekracza tej sumy, przedmiot transakcji można wpisać jedynie w poczet kosztów uzyskania przychodów.

Należy również pamiętać, że przy sprzedaży takiego auta na przedsiębiorcy będzie ciążył obowiązek zapłaty podatku dochodowego oraz VAT. Nie oznacza to jednak, że wykup na rzecz działalności gospodarczej jest mniej opłacalny niż prywatny. Wiele bowiem zależy od tego, jak długo i często będziesz korzystał z samochodu. W przypadku auta firmowego, możesz zaliczyć do kosztów 75%, a niekiedy nawet 100% wydatków związanych z użytkowaniem pojazdu. Warto zatem przed podjęciem ostatecznej decyzji dokładnie się zastanowić lub spytać doradcy.

Korzyści leasingu samochodowego

Wykup samochodu do celów prywatnych lub na firmę to niejedyne korzyści związane z leasingiem. Jako doświadczony pośrednik możemy Ci zaproponować najlepszą ofertę, która obejmuje:

  • minimum formalności,
  • szybką decyzję,
  • tani sposób pozyskania finansowania samochodu,
  • elastyczność,
  • wybór instrumentu finansowego dopasowanego do indywidualnych potrzeb,
  • dostęp do wielu firm leasingowych,
  • możliwość obniżenia obciążeń podatkowych,
  • profesjonalne doradztwo,

Najważniejszymi czynnikami wyboru formy leasingu powinny być kwestie związane z optymalizacją kosztów oraz wysokość comiesięcznych rat.

Zaufaj ekspertom w branży!

Jak zatem widzisz, istnieją dwa sposoby wykupu samochodu leasingu. Przemyśl więc, co Ci się najbardziej opłaca lub skontaktuj się z naszym ekspertem. Mamy duże doświadczenie w branży, więc z pewnością uzyskasz profesjonalną poradę. Dzięki współpracy z w wieloma instytucjami oferujemy bardzo atrakcyjne warunki finansowania. Wybierz więc odpowiednią formę leasingu, dopasowaną  do Twoich potrzeb, dzięki której rozwiniesz swoją firmę przy minimalnych nakładach własnych.