15 marca 2021

Leasing finansowy i operacyjny – co jest korzystniejsze?

Przy pomocy leasingu można sfinansować środki trwałe związane z prowadzoną działalnością gospodarczą lub rolniczą. Jest to bardzo wygodna forma pozyskania kapitału przez firmę, pozwalająca również na zmniejszenie obciążenia podatkowego. Nie wymaga także spełnienia tylu formalności, jak w przypadku kredytu lub pożyczki bankowej. Przed podpisaniem umowy warto jednak się zastanowić, który leasing wybrać: finansowy czy operacyjny. Zapoznaj się z treścią artykułu i dowiedz, co będzie dla Ciebie korzystniejsze.

Czym różnią się te dwie formy leasingu?

Z prowadzeniem działalności gospodarczej nieodłącznie związany jest leasing. Przedsiębiorca, decydując się na takie rozwiązanie, może przy jego pomocy sfinansować samochody, sprzęt medyczny, a nawet montaż fotowoltaiki. Ten rodzaj instrumentu dłużnego coraz częściej wybierają także rolnicy, którzy planują rozwój gospodarstwa i zakup maszyn rolniczych. Korzystając z naszego pośrednictwa, masz do wyboru dwa główne rodzaje leasingu:

 • finansowy,
 • operacyjny.

Główne różnice w tych instrumentach oferowanych przez firmy leasingowe polegają w rozliczeniu kosztów, odpisów amortyzacyjnych, płatności podatku VAT oraz wykupu przedmiotu umowy.

Charakterystyka leasingu finansowego

Przedsiębiorcy, którzy planują inwestycję, dosyć często wybierają leasing finansowy. Dzięki temu mogą rozwijać swoją firmę przy minimalnych nakładach własnych. Instrument ten ma następujące cechy:

 • w leasing można wziąć dowolny środek trwały: samochód nowy lub używany, maszyny rolnicze itp.
 • po zakończeniu umowy przedmiot ten przechodzi automatycznie na własność przedsiębiorcy,
 • podatek VAT płacony jest jednorazowo z góry,
 • odpisy amortyzacyjne dokonywane są przez leasingobiorcę,
 • umowa zawierana jest na minimum 12 miesięcy.

Ze względu na fakt, że cały podatek VAT płacony jest przez leasingobiorcę w całości na początku umowy, w kolejnych miesiącach otrzymuje on noty kapitałowo-odsetkowe, a nie faktury. Natomiast do kosztów firmy można zaliczyć tylko odsetkową część raty, odpisy amortyzacyjne, a także wszystkie wydatki związane z eksploatacją pojazdów lub urządzeń.

Charakterystyka leasingu operacyjnego

Pod pewnymi względami leasing operacyjny jest bardziej atrakcyjny od finansowego, szczególnie dla małych przedsiębiorstw, które dysponują mniejszym kapitałem. Ma on następujące właściwości:

 • przedmiotem umowy może być: jacht, kamper, maszyny budowlane lub inny środek trwały,
 • po zakończeniu umowy przedsiębiorca ma możliwość wykupienia przedmiotu, ale nie jest to obligatoryjne,
 • VAT spłacany jest w comiesięcznych ratach,
 • obowiązek rozliczenia amortyzacji spoczywa na leasingodawcy,
 • minimalny czas trwania umowy wynosi 24 miesiące, a maksymalny najczęściej nie przekracza 7 lat.

Do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej można zaliczyć comiesięczne raty leasingowe, a także opłaty związane z eksploatacją danego urządzenia, np. koszty paliwa i serwisu.

Leasing finansowy

Którą opcję wybrać?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, które rozwiązanie jest lepsze, bo wiele zależy od potrzeb i wielkości przedsiębiorstwa, a także indywidualnej oferty. Jednak praktyka rynkowa pokazuje, że przedsiębiorcy najczęściej decydują się na leasing operacyjny. Jest to przede wszystkim związane z początkowymi nakładami i brakiem konieczności zapłaty podatku VAT z góry. Warto jednak zauważyć, że obydwa instrumenty mają też wiele elementów wspólnych. Chodzi przede wszystkim o rodzaj i własności przedmiotu umowy. Choć leasing finansowy może wydawać się rozwiązaniem droższym, to w niektórych przypadkach sprawdzi się lepiej. Dzieje się tak, kiedy środek trwały objęty jest niższą, 8% stawką podatku VAT. Zachętą do skorzystania z tej opcji jest również możliwość dokonania jednorazowego odpisu amortyzacyjnego.

Wybierz najlepszą formę leasingu!

Pewnie już wiesz, która forma leasingu będzie dla Ciebie najlepsza i możesz przejść do wyboru konkretnej propozycji. Współpracujemy z wieloma instytucjami finansowymi oferującymi atrakcyjne finansowanie dostosowane do potrzeb leasingobiorcy. Dzięki temu rozwiniesz swoją firmę, minimalizując jednocześnie koszty jej prowadzenia. Skontaktuj się z nami i spraw, że Twoje przedsiębiorstwo wyprzedzi konkurencję.