22 kwietnia 2021

Leasing a czas pandemii – na co zwracać uwagę?

Wiele firm w czasie pandemii, na skutek wprowadzonego lockdownu, nie może prowadzić działalności gospodarczej lub robi to w ograniczonym zakresie. Wiąże się to oczywiście z wieloma problemami. Na przedsiębiorstwach, które nie generują zysków, również ciążą zobowiązania wobec urzędów państwowych oraz instytucji finansowych. Na szczęście w przypadku leasingu dla firm są sposoby wyjścia z trudnej sytuacji. Zapoznaj się z treścią artykułu i sprawdź, na jaką pomoc możesz liczyć.

Skutki pandemii w branży leasingowej

Pandemia dała się we znaki wielu firmom, a nawet całym branżom. Niektóre z nich, jak np. gastronomia i hotelarstwo, na wiele miesięcy zostało zmuszonych do zawieszenia prowadzenia swojej działalności. Skutkuje to wieloma problemami, w tym również trudnościami w spłacie rat zaciągniętych zobowiązań. Ma to także naturalne przełożenie na kondycję branży leasingowej. Wiele instytucji stanęło przed sporym wyzwaniem, ponieważ ich klienci mają problemy z płynnością finansową. Co w takim przypadku warto zrobić?. Przede wszystkim należy korzystać z usług sprawdzonych leasingodawców, którzy, mimo pandemii, dotrzymują umów. W Leasing Essentials umożliwiamy dostęp do najlepszych ofert, dlatego otrzymujesz pewność trwałej i owocnej współpracy.

Brak środków na spłaty rat – jakie są wyjścia?

Trudności związane ze spłatą rat leasingowych w dobie pandemii są sytuacją nadzwyczajną, którą oczywiście ciężko było przewidzieć w momencie podpisania umowy. Doskonale zdają sobie sprawę z tego faktu firmy udzielające finansowania i dlatego starają się pomóc swoim klientom w tym trudnym czasie. Podstawą jednak do rozmów i negocjacji jest wzajemne zrozumienie oraz szczerość. Leasingobiorcy mogą skorzystać z różnych metod oraz narzędzi ułatwiających im przetrwanie kryzysu, do których należą m.in.:

  • zawieszenie spłaty leasingu,
  • obniżenie raty,
  • wydłużenie terminu spłaty
  • cesja wierzytelności,
  • wcześniejszy wykup przedmiotu leasingu.

firma leasingowa

Czy możliwe jest obniżenie raty lub zawieszenie spłaty?

Klienci borykający się z trudnościami finansowymi w ostatnim czasie najczęściej wybierają zawieszenie spłaty lub obniżenie rat. Z pierwszej opcji warto skorzystać, gdy firma w ogóle nie może prowadzić działalności, dotyczy to w szczególności branży turystycznej i gastronomicznej, kin czy salonów urody. Jest to sprawdzone rozwiązanie, z którego korzysta duża liczba klientów i pozwala na redukcję kosztów. Musisz się jednak liczyć, że taka karencja nie będzie trwała długo i po jej zakończeniu znów będziesz musiał regulować swoje zobowiązania.

Dla wielu firm bardziej opłacalnym rozwiązaniem może być obniżenie raty. Jest to stosowana już wcześniej metoda w branżach sezonowych, takich jak: budownictwo czy rolnictwo. Polega na tym, że przez kilka miesięcy leasingobiorca spłaca niższe miesięczne należności, po których upływie zostają zwiększone. W efekcie bilans wychodzi na zero. Za taką przysługę firmy leasingowe pobierają opłatę manipulacyjną w wysokości kilkuset złotych.

Pomoc ze strony leasingodawcy

Od sytuacji przedsiębiorstw zależy kondycja branży finansowej. Dlatego każda, rzetelna firma leasingowa stara się pomóc swoim klientom, stosując różne narzędzia. Popularnym rozwiązaniem jest wydłużenie terminu spłaty zobowiązania. To bardzo korzystna forma dla obu stron. Leasingobiorcy pozwala na obniżenie comiesięcznych rat, natomiast instytucja ma pewność, że zostaną one uregulowane w terminie. Za sporządzenie aneksu do umowy pobierana jest opłata manipulacyjna.

Pamiętaj również o innych sposobach na wyjście z trudnej sytuacji. W skrajnym przypadku może być to nawet rozwiązanie umowy leasingowej i wcześniejszy wykup przedmiotu. Choć brzmi to trochę irracjonalnie, po nabyciu sprzętu można go później sprzedać i w ten sposób podreperować sytuację finansową. Musisz jednak liczyć się ze sporymi kosztami związanymi z zerwaniem kontraktu, dlatego taką opcję należy traktować jako ostateczność.

Postaw na specjalistów w branży

Wiele przedsiębiorstw mocno ucierpiało w czasie pandemii. Jeśli należy do nich również Twój biznes, nie poddawaj się i skorzystaj z pomocy specjalistów. Jesteśmy pośrednikiem pomiędzy firmami leasingowymi a podmiotami chcącymi pozyskać korzystne finansowanie. Współpracujemy tylko ze sprawdzonymi instytucjami, dlatego masz pewność, że otrzymasz fachowe wsparcie i najlepszą ofertę dostosowaną do możliwości.