25 maja 2021

Leasing sprzętu medycznego dla branży medycznej i kosmetycznej – rozwiązanie w czasie pandemii

 

W czasie pandemii wiele firm znalazło się w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Niemal każdy sektor gospodarki dotkliwie odczuł skutki lockdownu w postaci spadku zamówień oraz sprzedaży. Regres nie ominął również branży medycznej i kosmetycznej. Dobrą receptą na trwający kryzys jest leasing urządzeń, który pozwala na optymalizację wydatków oraz rozwój firmy przy niewielkich nakładach własnych. Przeczytaj artykuł i sprawdź, jakie korzyści związane są z tego rodzaju wsparciem finansowym.

Finansowanie zakupu sprzętu medycznego – co musisz wiedzieć?

Jeśli prowadzisz klinikę, gabinet kosmetyczny lub nawet oferujesz niewielką prywatną praktykę lekarską, możesz skorzystać z leasingu. Jako przedstawiciel zawodu zaufania publicznego możesz liczyć na preferencyjne warunki, uproszczone procedury oraz niewielką liczbę wymaganych dokumentów. Musisz jednak dopasować instrument do Twoich możliwości finansowych oraz rodzaju prowadzonej działalności. Możesz skorzystać z:

 • leasingu operacyjnego,
 • leasingu finansowego,
 • pożyczki leasingowej.

W przypadku sprzętu medycznego przeważnie najlepszym rozwiązaniem jest leasing finansowy lub pożyczka leasingowa. Dzieje się tak głównie za sprawą korzyści fiskalnych oraz charakteru prowadzonej działalności. Leasing finansowy urządzeń medycznych opodatkowany jest stawką właściwą dla przedmiotu umowy, czyli w tej sytuacji 8%. Wybierając tę formę finansowania, cały VAT musisz zapłacić z góry, wraz z opłatą początkową.

Z kolei pożyczka leasingowa to instrument podobny w formie do kredytu. Urządzenie przez cały czas trwania umowy jest Twoją własnością i możesz dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Jest to bardzo dobry wybór, jeśli planujesz rozłożenie zakupu sprzętu medycznego na raty i nie jesteś płatnikiem VAT.

Natomiast leasing operacyjny będzie opłacalny wówczas, gdy firma jest vatowcem, a sprzęt objęty jest stawką 23%. Leasingodawca zapewnia finansowanie przy niewielkich nakładach własnych oraz pozwala na korzystanie z urządzenia przy zachowaniu minimum formalności.

urządzenia medyczne leasing

Co można leasingować?

Praktycznie każdy rodzaj sprzętu medycznego można finansować przy pomocy leasingu. Nawet jeśli dopiero rozpoczynasz działalność, możesz starać się o taką formę wsparcia. Przedmiotem leasingu mogą być zarówno urządzenia nowe, jak i używane, np.

 • aparaty RTG,
 • sprzęt diagnostyczny,
 • wyposażenie gabinetów lekarskich i dentystycznych,
 • łóżka szpitalne,
 • aparatura medyczna.

Gdy przeżywasz trudności, na przykład związane ze spadkiem obrotów, warto rozważyć skorzystanie z leasingu zwrotnego na sprzęt medyczny. Dzięki temu pozyskasz pieniądze na bieżącą działalność. Polega on na sprzedaży środka trwałego, który do tej pory był Twoją własnością, firmie leasingowej, a następnie wzięcie go z powrotem w leasing.

Jaki jest czas trwania takiej formy leasingu?

Najczęściej okres leasingowania sprzętu medycznego trwa od 2 do 6 lat. W przypadku leasingu finansowego i pożyczki czas ten jest nawet krótszy. Jeśli jednak masz problemy ekonomiczne związane z trwającą pandemią, możesz starać się o zawieszenia spłaty rat lub wydłużenie terminu finansowania. Firmy współpracujące z Leasing Essentials bardzo elastycznie podchodzą do każdego klienta, dlatego możesz dopasować czas trwania umowy do Twoich potrzeb.

Zalety i wady

Z pewnością warto skorzystać z leasingu, ponieważ jest to bardzo prosta i wygodna forma finansowania działalności. Do jego głównych zalet można zaliczyć:

 • uproszczone procedury,
 • minimum formalności,
 • krótki czas oczekiwania na decyzję,
 • dostępność także dla nowych i zadłużonych podmiotów,
 • brak konieczności posiadania własnych środków,

Ponadto leasing pozwala na optymalizację wydatków w firmie oraz zmniejszenie opodatkowania. Musisz jednak liczyć się z tym, że przez cały czas trwania umowy przedmiot jest własnością firmy leasingowej. Ponadto możesz być również zobowiązany do wykupienia dodatkowego ubezpieczenia.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Coraz więcej palcówek medycznych oraz salonów kosmetycznych korzysta z leasingu. Jest to szybki i sprawdzony sposób na finansowanie działalności. Jeśli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy na nie i doradzimy Ci, jaki instrument wybrać. Współpracujemy z wieloma firmami, które oferują wiele usług.Pandemia wpłynęła także na kondycję branży medycznej oraz kosmetycznej. Sprawdź, dlaczego warto skorzystać z leasingu i co można nim finansować.